Yeni Trend Emlak Yatırımı İle Vatandaşlık


Son yıllarda en çok moda olan uygulamalardan biride gayrimenkul alımı ile vatandaşlık hakkının elde edilmesi. 2017 yılının başlarında Türkiye’de de uygulamaya koyulan bu yeni sistem pek çok yabancı yatırımcının ilgisini çekmiş durumda. 2017 yılının başlarında Türkiye’de yürürlüğe giren yasayla birlikte 1 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı yapan ve 3 yıl tapuya şerh koyduran yabancılar vatandaşlık hakkı kazanacak. Dünya vatandaşlığı kavramı gelişen ve değişen yeni dünya perspektifinde küreselleşme ile birlikte yükselişi önlenemeyen bir trend haline geldi. Türkiye’deki vatandaşlar da bu trende uyum sağladı potansiyeli yüksek ve gelişen pazarlarda arayışa girdi. Ülkelerin hayata geçirdiği yeni yatırım programlarına talep göstermeye başladı.

Aslında bu tip uygulamaların yapılmasındaki temel sebep ülkeye kaynak artırımı esası bulunmaktadır. Yani kısacası sıcak para akışı ve ülkeye sürekli olarak döviz girişi sağlamak. Peki artık hemen hemen çoğu ülkede uygulanan bu tip uygulamaların sadece gayrimenkul alımı ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız bunun eksik olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Diğer yatırım yöntemleri nelerdir diye soracak olursanız; hibe, gayrimenkul ya da devlet tahvili alımı, yatırım hesabı açılması ya da iş kurma olarak sıralanmakta.

Şahıslara yönelik global yatırım planlaması alanında hizmet veren Yeni Bir Hayat CEO’su Şevki Akyadın, bu programların başında Portekiz, Karayipler, Yunanistan ve Montenegro’nun geldiğini belirtiyor.

Portekiz Golden Visa programı AB üyesi olmayan yatırımcılara ve ailelerine 500 bin Euro değerinde gayrimenkul satın alarak Avrupa’da yaşama imkanı veriyor. Yılın sadece 7 gününü Portekiz’de geçirerek 6 yılın sonunda Avrupa Birliği pasaportuna sahip olunabiliyor.   

Yunanistan Golden Visa programı ise AB üyesi olmayan yatırımcılara ve ailelerine 250 bin Euro değerinde gayrimenkul yatırımı yaparak 40 iş günü içinde Yunanistan’da oturma izni veriyor. 

Avrupa’nın süreci en hızlı işleyen ve yatırım miktarı en uygun olan oturum program ise Karadağ (Montenegro) programı.  Son zamanlarda çokca talep program kapsamında, aile bireyleri ile birlikte Karadağ’da oturma ve çalışma hakkı elde etmek için  1 Euro’luk sermaye ile şirket kurmak yeterli. Bunun yanı sıra yine minimum bir tutar olmadan ev almak ile de oturma va çalışma izni almak mümkün. 

Karayiplerde yer alan ve  yatırım programları olan ada ülkeleri ise Antigua & Barbuda, St. Kitts & Nevis,  Grenada, Dominika, St. Lucia olarak sıralanıyor. Burada ev alan şahıslar dil ve ikamet ön koşulu olmadan 4 aylık bir süreçte vatandaş olma hakkına da sahip oluyor. Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz seyahat edebiliyor, vergi avantajlarından yararlanabiliyor. Programların maliyetleri ise 100 bin Dolar’dan başlıyor.