Dar gelirli 31 bin 841 aile konut sevinci yaşadı!


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için başlatılan "sosyal konut" uygulaması ile 31 bin 841 aile ev sahibi oldu.
T.C. Bakanlık ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan protokol ile yaklaşık 8 yıl önce başlatılan "Sosyal Konut Projesi" sayesinde maddi durumu yetersiz binlerce vatandaş ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinden Burcu Çalık'ın haberine göre; sosyal konut uygulaması kapsamında, 31 bin 841 aileye konutları teslim edildi.
AA muhabiri Burcu Çalık'ın bakanlık verilerinden derlediği bilgilere göre, 2016 yılında 28 bin 604 konut hak sahiplerine teslim edildi. Bin 496 konutun yapımının da devam ediliyor. 
Sosyal konut uygulamasından 2017 yılının Kasım sonu itibari ile yararlanan ailelerin sayısı ise 31 bin 841 oldu. Bakanlık sosyal konut çalışmaları kapsamında TOKİ'ye yaklaşık 1,5 milyar lira kaynak aktardı.
TOKİ tarafından inşa edilen sosyal konutlar 1 oda 1 salon ve 2 oda 1 salon olarak tasalanıyor. Konutları satın alırken kefil ya da proje başlangıcında "peşinat" gibi zorunluluklar bulunmuyor. Dar gelirliler için satışa çıkarılan bu konutlarda 270 ay vade imkanı sunuluyor. Konutların geri ödemeleri, metrekareye göre sabit ve faizsiz 100 ve 130 liralık taksitlerle yapılıyor. Ama geri ödemelerde zorlanan vatandaşlara da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek sağlanıyor. Ayrıca sosyal konut uygulamalarında engelli vatandaşlar için yüzde 10'luk özel bir kontenjan da ayrılıyor.